Skip to main content

Zastanawiasz się jak zrobić przekierowanie 301 na WordPress? To bardzo proste. Dzisiaj pokażę Ci jak poprawnie wykonać takie przekierowanie.

Po co robić przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 jest pomocne, ponieważ dzięki niemu, domena przekazuje prawie całą swoją moc na drugą. Takie przekierowania są stosowane, jak zmieniamy adres URL. Przekierowanie 301 wykonujemy po to, żeby nie stracić pozycji i ruchu z wyszukiwarki na daną frazę.

Przekierowanie 301 w pliku .htaccess

Do zrobienia przekierowania 301 najlepiej wykorzystać plik .htaccess dzięki niemu nie musimy instalować kolejnych wtyczek na WordPress. Pamiętaj, że przed modyfikacją tego pliku najlepiej wykonać kopię zapasową .htaccess. W razie błędów na stronie będzie można szybko przywrócić poprawne działanie strony za pomocą kopii zapasowej. Wracając do tematu wpisu… Jak mam już plik .htaccess to edytujemy go i teraz pytanie, czy chcesz wykonać przekierowanie 301 dla całej domeny? Jeśli tak to będzie osobny sposób.

Zmiana URL i przekierowanie 301 w pliku .htaccess

W tym akapicie skupimy się na zrobieniu przekierowania dla starego URL na nowy. Jak usuwasz zakładkę na stronie lub produkt w sklepie, to warto wykonać przekierowanie 301 ze starego URL np. na nowy URL lub na inną powiązanie tematyczną zakładkę. W pliku .htaccess na samym końcu dodajemy:

Redirect 301 /stara-zakladka https://piszeo.pl/nowa-zakladka/

Mam nadzieję, że w skrócie wytłumaczyłem, o co chodzi. Jeśli chodzi o stary adres, to nie dodajemy pełnego URL, tylko to, co jest po / jedynie w nowym URL podajemy pełny adres.

Zmiana domeny i przekierowanie 301 w pliku .htaccess

Jeśli chcemy zmienić swoją domenę na nową, to warto wykorzystać starą domenę i wykonać z niej przekierowanie 301 w pliku .htaccess na nową domenę. Dzięki czemu możemy wykorzystać historię domeny i linki zewnętrzne do wzmocnienia nowej domeny. Jak wykonać przekierowanie 301 ze starej domeny na nową? To bardzo proste. Wystarczy dodać w pliku .htaccess:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?staradomena\.pl [NC] RewriteRule (.*) https://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]

Jeśli masz jakieś pytania, to zostaw komentarz 🙂

Przeczytaj również:  Jaki laptop dla studenta grafiki i projektowania?